Αναρτήσεις τις Κυριακής σήμερα 1-10-19 , καλό μήνα , λόγω προβλημάτων αναβάθμισης λογισμικού.

Ελπίζουμε ότι στις επόμενες ώρες θα ανέβουν σταδιακά και οι αναρτήσεις της Δευτέρας και Τρίτης

Mpetshow.blogspot.gr

Ανακοίνωση 1
Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου 2019

Στην εξαίρετη μέχρι τώρα διαιτησία του κ. Σκουλά έχουμε μια πολύ σοβαρή ένσταση:
Από που κι ως που ο πανηγυρισμός του Ουάρντα στο γκολ της ισοφάρισης είναι κίτρινη κάρτα;
Ο ποδοσφαιριστής μας, που μέχρι τώρα 45 λεπτά έχει ακούσει όλες τις βρισιές του κόσμου, μετά την ενέργεια που κάνει και προετοιμάζει το γκολ της ισοφάρισης, πανηγυρίζει κάνοντας την χαρακτηριστική κίνηση βάζοντας τα χέρια στα αυτιά του. σαν αντίδραση στα όσα έχει ακούσει μέχρι εκείνη τη στιγμή.
Κι ένα παράπονο στην Nova:
Πρώτον, γιατί δεν δείχνει σε επανάληψη τη φάση του δευτέρου γκολ του Άρη όπου κατά την κρίση μας υπάρχει περίπτωση οφσάιντ και δεύτερον, σε φάση που ο επόπτης της περιοχής που αμυνόμαστε δεν δίνει οφσάιντ, που το δείχνει η Nova, ο σχολιαστής της Nova δεν παίρνει θέση.
Κατά τα άλλα παρακολουθούμε ένα φανταστικό παιχνίδι, από αυτά που φέρνουν τον κόσμο στα γήπεδα και ευχόμαστε να κερδίσει ο καλύτερος.

Ανακοίνωση 2
Τι θα γίνει με τους βοηθούς;
Αντί να δώσει 3 μέτρα οφσάιντ στο φάουλ του Ματίγια που πήγε στο δοκάρι, έδωσαν κόρνερ και τώρα ο Σκουλάς σε 2 συνεχόμενες φάσεις δεν δίνει φανερό φάουλ πάνω στον Ουάρντα και δίνει ανύπαρκτο φάουλ, που δήθεν έκανε ο Μιλοσάβλιεβιτς, αντί για επιθετικό φάουλ που κάνει ο Ντιγκινί.
Ελπίζουμε στο δεύτερο ημίχρονο να μη δούμε κανένα έργο, γιατί ο διαιτητής μας έχει βάλει μέσα στο τέρμα.

Ανακοίνωση 3

Αυτόν που περιγράφει το παιχνίδι θα τον μαζέψει κανείς από τη Nova;

Προσωπική δήλωση κ. Αλέξη Κούγια - ιδιοκτήτη της ΠΑΕ ΑΕΛ

Μπράβο στα παιδιά μας, μπράβο στους προπονητές μας.
Πρέπει όλη η Λάρισα, όλοι οι Λαρισαίοι να πιστέψουμε ότι έχουμε τη μεγαλύτερη ομάδα που είχε η ΑΕΛ, μετά την ιστορική ομάδα που πήρε το Κύπελλο το 1985 και το Πρωτάθλημα το 1988.

Αυτά τα παιδιά ομορφαίνουν το ελληνικό ποδόσφαιρο και ξαναγυρίζουν τον κόσμο στα γήπεδα.

Αυτό είναι το πραγματικό ποδόσφαιρο, και όχι το ποδόσφαιρο του Θωμά Μητρόπουλου, του Γιάννη Παπαδόπουλου των εκλογών των ΕΠΣ, του Λάμπρου και των ομοίων τους.
Επιτέλους πρέπει να γεμίσουμε το υπέροχο γήπεδο μας και θα παρατείνω τα διαρκείας μέχρι και το παιχνίδι με τον ΟΦΗ στη Λάρισα στις αρχές Νοεμβρίου.

Είναι κρίμα όλες οι οικογένειες να μην βλέπουν αυτή την ομάδα από κοντά.
Όλοι εμείς είμαστε η ΑΕΛ που θα σπάσει όλες τις παραδόσεις.

Προσωπική δήλωση κ.Αλέξη Κούγια
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου 2019

Η ΠΑΕ ΑΕΛ δημοσιοποιεί το περιεχόμενο της νέας επιστολής της που απέστειλε στον πρόεδρο της ΚΕΔ κ. Περέιρα:

κ. Περέιρα,

Αναγνωρίζουμε ότι, τόσο εσείς προσωπικά , όσο και η επιτροπή της FIFA– UEFA υπό τον κ. Φούσεκ κάνετε υπεράνθρωπες προσπάθειες για την επάνοδο του ελληνικού ποδοσφαίρου και όλων των επαγγελματικών πρωταθλημάτων σε μία ευρωπαϊκή κανονικότητα, ώστε να γυρίσουν οι φίλαθλες οικογένειες στα γήπεδα, να εξαλειφθεί η βία και να γίνει το ποδόσφαιρο κορυφαία κοινωνική εκδήλωση.

Τροχοπέδη σε αυτή σας την προσπάθεια αποτελούν δύο παράγοντες:
1.  Η δράση του παρασκηνίου την οποία έχω περιγράψει με ονοματεπώνυμα στον κ. Φούσεκ και περιμένω την επαναπρόσκληση μου και
2.  Οι διαιτησίες συγκεκριμένων διαιτητών που σε προβληματίζουν, έστω και αν θέλεις να σκέφτεσαι καλοπροαίρετα ότι πρόκειται περί ανθρωπίνων λαθών.
Η ΠΑΕ ΑΕΛ με εξαίρεση μία υποδειγματική διαιτησία του διαιτητού Κοτσιαύτη, τόσο στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο με διαιτητή τον Γιάννη Παπαδόπουλο όσο και χθες στην Θεσσαλονίκη με τον Άρη με διαιτητή τον Μανώλη Σκουλά, έγινε θύμα ακραίων διαιτητικών λαθών, ανάποδων υποδείξεων κατά συρροή, ακραίων λαθών των βοηθών τα ονόματα των οποίων δεν θέλω να τα αναφέρω τώρα, αλλά θα σας τα αποστείλω μαζί με τα video των αγώνων που αποδεικνύουν τα λάθη τους.
Στο μεν παιχνίδι με τον Πανιώνιο σειρά ανάποδων υποδείξεων και ανύπαρκτη δεύτερη κίτρινη κάρτα σε παίκτη μας και σοβαρά λάθη των βοηθών είχαν σαν αποτέλεσμα να ηττηθούμε με 1-0 αντί να νικήσουμε με 1-5, στον δεύτερο αγώνα στην Θεσσαλονίκη ο Σκουλάς από τον Βόλο (δεν θέλουμε να σκεφτούμε ότι ο τόπος καταγωγής του έχει παίξει κάποιο ρόλο) στις αρχές των δύο ημιχρόνων στα πρώτα είκοσι λεπτά με ανάποδες υποδείξεις έκανε τα πάντα για να μας βάλει μέσα στην περιοχή μας, οι δε βοηθοί του από την Κρήτη (δεν θέλουμε να πιστέψουμε ότι έπαιξε ρόλο ο κουμπάρος Νύκταρης) άφηναν καταφανή οφσάιντ, τα μετέτρεπαν σε κόρνερ και ο Σκουλάς στο 97’ στην γωνία της μεγάλης περιοχής σε σουτ του Ντιγκινι από 3 μέτρα που κτύπησε πρώτα στο στομάχι του ποδοσφαιριστή μας Bustos και ακολούθως γλίστρησε στο χέρι του που πήγε να προφυλαχθεί, ανακάλυψε πέναλτι αφού προηγουμένως είχε κλείσει τα μάτια σε καταφανέστατο φάουλ του Βέλεθ στον αρχηγό μας Μόρα, το οποίο δεν του υπέδειξε ούτε ο βοηθός, ούτε ο τέταρτος διαιτητής, για να υποχρεωθεί να ανακαλέσει την ούτως η άλλως λανθασμένη απόφασή του στην υπόθεση του πέναλτι, από τις φωνές του προπονητού μας κ. Γρηγορίου, του γενικού αρχηγού μας κ. Μαντζιώκα και του αρχηγού μας του Μόρα και τους υπευθύνους του VAR να γυρίσει την φάση υπέρ μας, για να μην δυσφημιστεί για άλλη μία φορά το δύσμοιρο Ελληνικό ποδόσφαιρο.
Η ΠΑΕ ΑΕΛ δηλώνει κατηγορηματικά ότι δεν θα επιτρέψει σε κανένα να μας αποτρέψει να πραγματοποιήσουμε τα όνειρα μας και να πάρουμε αυτά που αξίζουν οι ποδοσφαιριστές μας και οι προπονητές μας.
Επειδή ένας αντεισαγγελέας που είναι ποδοσφαιρικός εισαγγελέας μαζί με τον Αλέξη Δέδε τον πρώην διευθύνοντα σύμβουλο της ΠΑΕ ΑΕΚ ψάχνουν να βρουν την παραμικρή αφορμή για να μας παραπέμψουν στην πειθαρχική επιτροπή και να εξοντωθούμε οικονομικά από τα πρόστιμα, ως μόνο τρόπο προστασίας της ομάδας μου επιλέγω να σας αποστέλλω επιστολές με κοινοποίηση στον κ. Φούσεκ, των οποίων θα δημοσιοποιώ το περιεχόμενο, τονίζοντας ότι δεν έχω δυνατότητα να αποδείξω ούτε να ισχυριστώ δόλια συμπεριφορά, αλλά τονίζω ότι την επόμενη φορά εκτός της επιστολής που θα σας αποστείλω, όπως έπραξα και την προηγούμενη σεζόν, θα σας καταθέσω τα δελτία των ποδοσφαιριστών μας.
Σας παρακαλώ για ακόμα μια φορά να δείτε τα video με Πανιώνιο και Άρη των αγώνων της ομάδας μας και αναλόγως να μεταχειριστείτε αυτούς τους διαιτητές, τους βοηθούς αλλά και τους χειριστές των VAR.

Με εκτίμηση,

Αλέξης Κούγιας

Μεγάλη ανατροπή και διπλό για την ΑΕΛ

Ο Άρης δεν κατάφερε να σημειώσει τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Super League 1.
Εκτός έδρας νίκη με μεγάλη ανατροπή πανηγύρισε η ΑΕΛ, η οποία αν και βρέθηκε να χάνει 2-0 στο Κλεάνθης Βικελίδης από τον Άρη, κατάφερε να φύγει με τη νίκη με σκορ 2-3!
Μάλιστα, το αξιοσημείωτο στο συγκεκριμένο γεγονός, είναι πως οι «κιτρινόμαυροι» είχαν να δεχτούν τρία γκολ στην έδρα τους, οκτώ ολόκληρα χρόνια, «παράδοση» η οποία έσπασε το Σάββατο, με την ΑΕΛ να φεύγει με το... διπλό από το «Κλεάνθης Βικελίδης», κάνοντας μεγάλη ανατροπή .

Συγκεκριμένα, προηγούμενη φορά που κάποια ομάδα πέτυχε τρία γκολ στο «Κλεάνθης  Βικελίδης» κόντρα στον Άρη, ήταν στις 5 Νοεμβρίου 2011, όταν ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει με 3-2, με τα γκολ των Τζεμπούρ, Μοδέστο, Μακούν.

Τα γκόλ της αναμέτρησης του Σαββάτου 28/9 μεταξύ του Άρη και της ΑΕΛ πέτυχαν στο 11’ λεπτό ο Βέλεζ  με ωραία κεφαλιά στην κλειστή γωνία του Κρίστινσον γράφει το 1-0  και στο επόμενο λεπτό μετά από μια απόκρουση του τερματοφύλακα της ΑΕΛ Κρίστινσον και λάθος των αμυντικών ο επερχόμενος  Μπρούνο Γκάμα κέρδισε το ριμπάουντ και με διαγώνιο σουτ στο 12’ έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στον Άρη με σκορ 2-0.

Συνέχεια στο παιχνίδι και ενώ έχουν περάσει μόλις οκτώ λεπτά έρχεται η απάντηση της Λάρισας, σε μια πάσα σουτ του Κάτσε μέσα στην περιοχή του Άρη στο 20’  ο Νούνιτς υποδέχεται την μπάλα και με μια ωραία ενέργεια γυρίζει και σουτάρει προς την εστία του Εμάν γράφοντας  το πρώτο γκολ των «Βυσσινί».  Άρης – ΑΕΛ 2-1.

Στο τριάντα του πρώτου ημιχρόνου με οργανωμένη επίθεσι των παικτών της ΑΕΛ , ο Ουάρντα φεύγει από αριστερά πλαγιοκοπόντας τους αμυντικούς του Άρη,δίνει μια καλή σέντρα στην καρδιά της περιοχής των γηπεδούχων και ο Νούνιτς τσιμπά κυριολεκτικά την μπάλα πλασάρει τον ανήμπορο να αντιδράσει Ενάν, το σκόρ 2-2. Το χρονόμετρο εγραφε 33’ λεπτό της αναμέτρησης.

Δεύτερο ημίχρονο και η μπάλα παίζετε πάνω κάτω με τον Άρη να έχει μια άκαρπη υπεροχή και την ΑΕΛ να πατά γερά στον αγωνιστικό χώρο.
Το χρονόμετρο δείχνει πως τα χρονικά περιθώρια στενεύουν για τις ομάδες ώστε να πετύχουν κάποιο γκόλ.   Μετά από μια επιθετική ενέργεια των παικτών της ΑΕΛ η μπάλα είναι κόρνερ.  Ο Κάτσε ετοιμάζεται να εκτελέσει το κόρνερ, καλοτραβηγμένο στην καρδιά της άμυνας  του Άρη, πηδά ανενόχλητος (σαν σε προπόνηση) ο Ουάρντα και παγώνει το «Κλεάνθης Βικελίδης» η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα και το σκορ γίνεται 2-3, το χρονόμετρο έγραφε 74’ λεπτό.

Τρία γκολ σπάει η παράδοση οκτώ χρόνια μετά για τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης»

Μάλιστα, στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων δημιουργήθηκε ξανά ένταση, με τον διαιτητή Σκουλά να δίνει πέναλτι για τον Άρη, όταν ο Μπούστος βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή και στη συνέχεια με την παρέμβαση του VAR, γύρισε τη φάση πιο πίσω και έδωσε επιθετικό φάουλ υπέρ της ΑΕΛ.
Δείτε το βίντεο με τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης στο Κλ. Βικελίδης

Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΛ είχε να πετύχει τρία γκολ μακριά από την έδρα της εδώ και οκτώμισι χρόνια, ενώ η τελευταία της νίκη στο «Κλ. Βικελίδης», ήταν στις 11 Απριλίου 1993, όταν είχε επικρατήσει με 2-1.

«Γελάει καλύτερα αυτός που γελάει τελευταίος» λέει ο θυμόσοφος λαός και στο παιχνίδι του Αρη με την ΑΕΛ αυτοί που γέλασαν τελευταίοι ήταν οι «Βυσσινί».     Οι Κίτρινοι μπορεί να προηγήθηκαν με 2-0, αλλά οι «Βυσσινί»  με αντεπίθεση διαρκείας έφεραν τα πάνω κάτω και πήραν τη νίκη με 3-2, για την 5η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Η Ιστορία έγραψε  Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου 2019  ΑΡΗΣ  -  ΑΕΛ   2 - 3

Οι συνθέσεις
Άρης (Τερζής): Έμαν, Κόρχουτ, Ροζ, Βέλεθ, Σούντγκρεν, Ματίγια, Μπα (71’ Ντουάρντε), Μπρούνο Γκάμα (62’ Λάρσον), Φετφατζίδης (77’ Μαρτίνες), Ντιγκινί, Ιντέγε.
ΑΕΛ (Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Σετσέροβιτς (77’ Μπούστος), Μπράλιτς, Κάτσε, Μπέρτος, Ουάρντα (90’ Γκόικοβιτς), Στάνκοβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς (65’ Φατιόν), Νούνιτς

Γρηγορίου: Μια νίκη που κάνουν μεγάλες ομάδες

Για νοοτροπία μεγάλης ομάδας έκανε λόγο ο προπονητής της ΑΕΛ, Μιχάλης Γρηγορίου, μετά την μεγάλη ανατροπή της ομάδας του κόντρα στον Άρη (2-3).
Κάθε λόγο να είναι ευχαριστημένος από την παλικαρίσια νίκη που πέτυχαν οι παίκτες του με επική ανατροπή, έχει ο τεχνικός της ΑΕΛ Μιχάλης Γρηγορίου και σε δηλώσεις του που έκανε στην κάμερα της NOVA, τόνισε τα εξής

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο Μιχάλης Γρηγορίου:
 «Σήμερα πετύχαμε μία ιστορική νίκη. Μία νίκη που κάνουν μόνο μεγάλες ομάδες.
 Βρεθήκαμε με 2-0 από το 10′ και το να μπορέσουμε να το ανατρέψουμε αυτό σε μία τέτοια έδρα κάτι δείχνει.
Το να μην σκέφτεσαι ότι θα δεχτείς 3ο αλλά πως θα το γυρίσεις.

Δείτε το σχετικό βίντεο των δηλώσεων: βίντεο 1

Πως θα το κάνεις δηλαδή 2-1 και 2-2 και 2-3 δείχνει ότι είμαστε μεγάλη ομάδα.
Ξέραμε ότι θα πίεζε ο Άρης. Βεβαίως και είχαμε μία δόση τύχης. Αλλά για να πάρεις μία τέτοια νίκη θες και τύχη. Αλλά αυτή την έχουν οι τολμηροί».

Δείτε το σχετικό βίντεο των δηλώσεων: βίντεο 2

Τερζής: «Χάσαμε τη συγκέντρωση μας μετά το 2-0»

Ο Απόστολος Τερζής μίλησε για την ήττα του Άρη από τη Λάρισα με 3-2 και ξεκαθάρισε ότι οι παίκτες του έχασαν τη συγκέντρωση τους μετά το 2-0.
Ο Άρης ηττήθηκε από τη Λάρισα, με τους βυσσινί να πετυχαίνουν μια σπουδαία ανατροπή, καθώς βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Ο Απόστολος Τερζής, μίλησε μετά την εντός έδρας ήττα της ομάδας του στην κάμερα της Nova, τονίζοντας ότι οι παίκτες του έχασαν τη συγκέντρωση τους μετά το 2-0, ενώ ξεκαθάρισε ότι έκαναν ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατό για να ανατρέψουν το σκορ αλλά μάταια.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

«Μετά το 2-0 χάσαμε τη συγκέντρωση μας και δεν ήμασταν καλοί. Δεχτήκαμε δύο γκολ και στο δεύτερο ημίχρονο στο 2ο κάναμε το πάντα, είχαμε ευκαιρίες, δοκάρια, ο αντίπαλος από στατική φάση έβαλε το γκολ. Εμείς κάναμε τα πάντα εκτός από το να σκοράρουμε. Στο δεύτερο μισό κάναμε ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατό αλλά δεν τα καταφέραμε».

Δείτε το σχετικό βίντεο των δηλώσεων

Ντουάρτε: «Να μάθουμε να αμυνόμαστε καλύτερα»

Ο Λερίν Ντουάρτε «έγραψε» τα πρώτα αγωνιστικά λεπτά του με τη φανέλα του Άρη, περίμενε όμως ότι το ντεμπούτο του θα συνοδευόταν με νίκη της ομάδας του.

Ο Λερίν Ντουάρτε αναλυτικά :
«Είναι πραγματικά απίστευτο ότι χάσαμε σήμερα, ενώ ήμασταν μπροστά με 2-0 στο σκορ. Δεχθήκαμε τρία τέρματα, είμαστε στεναχωρημένοι, δεν μπορούμε να το πιστέψουμε. Ξεκινήσαμε καλά στην αναμέτρηση, πετύχαμε 2-0 γκολ αρκετά νωρίς, μετά χάσαμε κάπως τη συγκέντρωση μας, και ιδίως στις στημένες μπάλες, που θα πρέπει να μάθουμε να αμυνόμαστε καλύτερα. Ήμασταν άτυχοι, κάναμε πολλές ευκαιρίες, είχαμε δοκάρια, ήταν καθαρά έλλειψη τύχης και όχι μόνο αποτελεσματικότητας», τόνισε χαρακτηριστικά.

Σε ερώτηση για την απόδοσή του, απάντησε:
«Αισθάνομαι δυνατός και σε καλή κατάσταση, κάνω δυνατές προπονήσεις, σήμερα έγραψα τα πρώτα λεπτά συμμετοχής και περιμένω να παίξω ακόμα περισσότερο».

Ντιγκινί: «Είμαστε απογοητευμένοι, δώσαμε δικαιώματα»

Ο Νικολά Ντιγκινί εμφανίστηκε απογοητευμένος μετά την ήττα του Άρη από την ΑΕΛ, τονίζοντας ότι η ομάδα του δεν διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμά της..
Ο Άρης παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε 2-0, ηττήθηκε 2-3 από την ΑΕΛ στο «Κλεάνθης Βικελίδης», χάνοντας και άλλο έδαφος στη βαθμολογία της Super League 1.
Μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο Νικολά Ντιγκινί μίλησε για την ήττα των «κιτρίνων», τονίζοντας ότι άξιζαν τους τρεις βαθμούς, αλλά επαναπαύτηκαν μετά το προβάδισμα με 2-0.

«Εμείς κάναμε πολύ δύσκολο το παιχνίδι. Ξεκινήσαμε πολύ καλά, προηγηθήκαμε με 2-0 και αντί να ελέγξουμε το παιχνίδι, κάναμε λάθη τα οποία έδωσαν την ευκαιρία στη Λάρισα να επιστρέψει. Μετά το παιχνίδι έγινε ακόμη δυσκολότερο για μας. Δεν ξέρω τι έγινε, σα να νομίσαμε ότι τελείωσε το παιχνίδι».

Ερωτηθείς για το δεύτερο ημίχρονο, απάντησε:
«Θα έπρεπε να είχαμε σκοράρει τουλάχιστον δύο γκολ. Η Λάρισα είχε τύχη, σκόραρε κόντρα στη ροή του αγώνα».

Σχετικά με την τελευταία φάση και την απόφαση του Σκουλά να μην καταλογίσει το πέναλτι, απάντησε:
«Δεν ξέρω τι έγινε. Σίγουρα ο παίκτης της Λάρισας απέκρουσε με τα χέρια. Ο διαιτητής είδε ότι έγινε ένα φάουλ τουλάχιστον δέκα δευτερόλεπτα πριν. Είμαστε απογοητευμένοι γιατί θέλαμε και αξίζαμε τους τρεις βαθμούς. Για να τους πάρεις όμως θα πρέπει να αποφύγεις λάθη σαν αυτά που κάναμε εμείς».

Δείτε το σχετικό βίντεο των δηλώσεων από την μικτή ζώνη του Κλεάνθης Βικελίδης

Ιντέγε: «Έχουμε υποστεί σοκ...»

Αναλυτικά τι είπε ο ποδοσφαιριστής του Άρη, Μπράουν Ιντέγε, για την αναμέτρηση του πρωταθλήματος της Superleague 1 με την ΑΕΛ, μιλώντας στο συνδρομητικό κανάλι.

Αναλυτικά ο Μπράουν Ιντέγε:

Για την εξέλιξη του παιχνιδιού:
«Δεν ξέρω, είναι ένα παιχνίδι στην έδρα μας που έπρεπε να κερδίσουμε. Κερδίζαμε 2-0 αλλά το ποδόσφαιρο είναι έτσι και τελικά ηττηθήκαμε».

Για τα γκολ που δέχθηκε η ομάδα του:
«Είναι τρελό. Δεχθήκαμε ίδιο γκολ όπως με τον ΠΑΟΚ. Πρέπει να αμυνόμαστε ομαδικά για να μην δεχόμαστε τόσο φθηνά γκολ και τρελαινόμαστε και χάνουμε τα ματς».

Για το τι έφταιξε:
«Είναι ατυχία. Σήμερα τα κάναμε όλα. Είχαμε 3 δοκάρια και άλλες καθαρές ευκαιρίες. Είναι τρελό που γυρίζουμε με μηδέν βαθμούς στο σπίτι μας».

Για την συνέχεια της σεζόν:
«Είναι απίστευτο. Έτσι όμως είναι το ποδόσφαιρο. Σήμερα, έχουμε υποστεί σοκ με την ήττα που δεν μας άξιζε. Πρέπει να ξεπεράσουμε αυτήν την ήττα και να πάμε παρακάτω».

Μπέρτος:«Ευτυχώς το είδαν αυτό στο VAR...»

Δείτε αναλυτικά τι είπε ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ, Μανώλης Μπέρτος, για την αναμέτρηση της Superleague 1 με τον Άρη.

Αναλυτικά ο Μανώλης Μπέρτος:
«Εντάξει όπως είδα το παιχνίδι κρίθηκε στο πάθος και στο ποια ομάδα το ήθελε πιο πολύ. Σίγουρα δεν πήγαμε καλά στα πρώτα 20 λεπτά, αλλά μετά ισορροπήσαμε το παιχνίδι. Καταφέραμε να βάλουμε κάποια γκολ, ώστε να μην είμαστε μακριά από το σκορ και έτσι όπως εξελίχθηκε για εμάς,  μας χαροποιεί, γι’ αυτό ήρθαμε, για να πάρουμε τους τρεις βαθμούς».

Τι έγινε στο τέλος έχεις άποψη;
«Εντάξει τώρα με το VAR, έχουν αλλάξει τα πράγματα. Νομίζω ότι είχε γίνει, πιο μπροστά ένα φάουλ στον Μόρα. Ευτυχώς το είδαν αυτό στο VAR και δεν έδωσε πέναλτι».

Η ΑΕΛ με τις δύο συνεχόμενες νίκες που μπορεί να φτάσει φέτος; Τι στόχους έχετε βάλει;
«Οι στόχοι μας είναι κάθε παιχνίδι να το βλέπουμε ξεχωριστά για τη νίκη και στο τέλος θα κάνουμε ταμείο».

Δείτε το σχετικό βίντεο των δηλώσεων από την μικτή ζώνη του Κλεάνθης Βικελίδης.

Μόρας: «Θέλει μαγκιά για να κάνεις τέτοια ανατροπή»

Δείτε αναλυτικά τι είπε ο αρχηγός της ΑΕΛ, Βαγγέλης Μόρας, μετά τη λήξη της αναμέτρησης με τον Άρη.

Αναλυτικά ο Βαγγέλης Μόρας:
«Υπήρξαν κάποιες φάσεις στις οποίες σε άλλα ματς δεν δεχόμαστε γκολ. Έχουμε δείξει ότι είμαστε σφιχτοί, αλλά σήμερα ήμασταν λάθος ειδικά στην αρχή. Το να γυρίσεις ένα τέτοιο παιχνίδι, χρειάζεται μαγκιά, να το πιστέψεις και εμείς τα δείξαμε όλα αυτά. Χρειάζεται και η τύχη βέβαια, γιατί αν δεν την έχεις δεν μπορείς να πάρεις τέτοια παιχνίδια. Δείχνουμε ότι είμαστε ομάδα, αυτή η νίκη μπορεί να μας κάνει καλό, αλλά μπορεί να γυρίσει και αλλιώς. Για αυτό πρέπει να την αξιοποιήσουμε σωστά μέσα στην επόμενη εβδομάδα».

Για το τι αλλάξαν στο παιχνίδι:

«Δεν αλλάξαμε κάτι. Δεν άλλαξε η ισορροπία. Ούτε ανεβήκαμε πιο ψηλά, ούτε πιέσαμε ψηλότερα. Συνεχίζουμε οργανωμένοι και όταν μπαίνει το πρώτο γκολ, αρχίζουν τα δύσκολα για την άλλη ομάδα. Με υπομονή φτάσαμε και στα άλλα γκολ».

Για το αν του έχουν λείψει τα γεμάτα γήπεδα:
«Έξω το ζούσα αυτό, ήταν γεμάτα τα γήπεδα. Κάτι τέτοιο μου έλειψε αλλά χαίρομαι που ο Άρης επέστρεψε. Θέλω να βλέπω ιστορικές ομάδες όπως ο Άρης με κόσμο. Οι φίλαθλοι δεν θα πρέπει να λείπουν, γιατί και εμείς το ευχαριστιόμαστε παραπάνω. Εύχομαι και σε εμάς να μπορέσει να επιστρέψει ο κόσμος μας. Είναι επιθυμία μου. Θέλω να δω ένα γήπεδο γεμάτο και σαν παίκτης, μήπως και όλοι μαζί, καταφέρουμε το κάτι παραπάνω».

Για το που στοχεύσει η ΑΕΛ:
«Το τι θέλω εγώ με την ομάδα είναι κάτι εξωπραγματικό. Θέλω ότι καλύτερο, να το απολαύσω όσο πιο έντονα γίνεται. Θα παλέψουμε με ότι έχουμε για κάτι καλό και θα δείξει που μπορούμε να φτάσουμε».

Για τον Σεσέροβιτς και ποια είναι η κατάστασή του:
«Είναι καλά. Ήταν χτύπημα που μας τρόμαξε, αλλά όλα καλά».

Για τον Ουάρντα:
«Η αλήθεια είναι ότι έχει τη δικιά του τρέλα. Δεν μπορεί να μπει σε καλούπι και από εμάς έχει μία ελευθερία να κάνει κάποια από αυτά που θέλει. Χαμογελάει, αστειεύεται συνέχεια. Πρέπει να εκμεταλλευτούμε και να πάρουμε ότι καλύτερο μπορούμε από αυτόν τον παίκτη. Τον έχουμε από κοντά και εύχομαι να μας βοηθήσει γιατί μας δίνει ποιότητα σίγουρα».

Για την εμφάνιση του τερματοφύλακα, Κρίστινσον:
«H αλήθεια είναι ότι τον χρειαζόμασταν και ήταν αυτός που μας έσωσε και έδωσε μεγαλύτερη αξία στη νίκη. Όταν κερδίζεις ειδικά με τέτοιες φάσεις, με αυτοθυσία και φυσικά την τύχη μαζί σου, θες τέτοιους παίκτες να βγάλουν το κάτι παραπάνω».

Για την τελευταία φάση που «φωνάζει» ο Άρης:
«To έχω στο μυαλό μου όπως έγινε. Δεν ήξερα αν με έσπρωξε δικός μου ή κάποιος άλλος. Αλλά το ήξερα ότι πρέπει να γυρίσει τη φάση λίγο πίσω και να δει ότι κάτι έγινε, γιατί ήταν φάουλ, ήταν σπρώξιμο».

Ουάρντα: «Δεν ήταν δύσκολο για μένα...»

Δείτε αναλυτικά τι είπε ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ, Αμρ Ουάρντα, μετά τη λήξη του αγώνα, με τον Άρη, μιλώντας στο συνδρομητικό κανάλι.

Αναλυτικά ο Αμρ Ουάρντα:
«Είμαι χαρούμενος γιατί κερδίσαμε με ανατροπή. Πάμε πίσω στη Λαρισα γνωρίζοντας ότι κάναμε χαρούμενη την πόλη και αυτό έχει σημασία για εμάς».

Για το ότι πέτυχε γκολ μετά από αρκετό καιρό:
«Δεν ήταν δύσκολο για μένα, δεν χάνω ποτέ στο Χαριλάου, έβαλα γκολ και πήραμε τη νίκη»

Για το πως κατάφεραν την ανατροπή:
«Ξεκινήσαμε άσχημα το παιχνίδι, κάναμε δυο λάθη, άλλα στη συνέχεια βάλαμε τα δυνατά μας και καταφέραμε όχι μόνο να ισοφαρίσουμε, αλλά και να κερδίσουμε το ματς».

Για το αν νιώθει πιο ελεύθερος στην ΑΕΛ:
«Είμαι χαρούμενος νιώθω καλά όλοι οι παίκτες με δέχτηκαν από την αρχή σαν αδερφό τους και για αυτό δίνω το 100%. Το είχα πει ξανά δίνω τα πάντα, ο προπονητής με σέβεται και με υποστηρίζει».

Για το συγνώμη που ζήτησε από τον κόσμο:
«Προσπάθησα να ηρεμήσω όταν έβαλα το τρίτο γκολ. Είχα ήδη μια κίτρινη κάρτα, δεν είμαι χαζός να πάρω και δεύτερη. Για αυτό και γύρισα στην κερκίδα και ζήτησα συγγνώμη από τον κόσμο».

mpetshow.blogspot.gr

Σ. Σ .  Δυστυχώς τα προβλήματά μας συνεχίζονται, παρουσιάστηκαν κάποια μικροπροβλήματα αλλά πιστεύουμε ότι θα τα διορθώσουμε σύντομα.

Συγνώμη και ευχαριστούμαι  για την κατανόησή σας.

Καταιγιστικός ο Προμηθέας Πατρών έκανε πάρτι στην Νεάπολη, δίνοντας σκληρό μάθημα στους νεοφώτιστους της ΚΑΕ Λάρισα με 96 - 69

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Basket League η νεοφώτιστη Λάρισα KAE, η οποία στο Κλειστό της Νεάπολης ηττήθηκε από τον πολύ δυνατό Προμηθέα, με σκορ 96-69.
Μια ήττα που ήταν θέμα ανωτερότητας, καθώς οι Πατρινοί ήταν καταιγιστικοί και με 15/30 τρίποντα αποδείχθηκαν απροσπέλαστο εμπόδιο για τους άπειρους γηπεδούχους.
Για τους νικητές, που βλέπουν ψηλά, οι πόντοι μοιράστηκαν, με τον Κατσίβελη να ηγείται με 13 και τους Μπόγρη και Χολ να ακολουθούν με 12. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν τρομερές συνεργασίες μετρώντας 35 ασίστ για έχοντας μόλις 9 λάθη. Για τη Λάρισα ο Ρέινολντς πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ και ο Παπαντωνίου πρόσθεσε 16 πόντους.

Ο Προμηθέας ανέλαβε από νωρίς τα ηνία του αγώνα, όμως δεν είχε μεγάλη διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (+3) 19-22, καθώς οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά πάλευαν φιλότιμα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 13-27 «καθάρισαν» ουσιαστικά το ματς (32-49) και μετέτρεψαν το δεύτερο ημίχρονο σε μια τυπική διαδικασία.
Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Γιατρά ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (52-74), ενώ οι γηπεδούχοι δεν έδωσαν απάντηση, με αποτέλεσμα το 55-74 να είναι το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα Λάουερι και Κασελάκης «όπλισαν» έξω από τα 6.75 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +29 (55-84) με 10-0 σερί, στο 31'. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, καθώς είχαμε 60-87 στο 33.13, 65-90 στο 36'και ο Προμηθέας πανηγύρισε μία άνετη νίκη, ενώ η Λάρισα έδειξε πως χρειάζεται πολλή δουλειά ακόμα για να αποκτήσει συνοχή και να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της κατηγορίας.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 32-49, 55-74, 69-96.
ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ (Φραγκιάς): Χάμιλτον 4 (1), Ρέινολντς 20 (1), Μπερχανεσμέσκελ 10 (1), Τσιλούλης, Βαβάτσικος 6 (1 τρ.), Φλόιντ, Παπαντωνίου 16 (2), Μπέικερ 2, Παρκς 11.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 12 (2), Μπαμπ 8 (2), Λίποβι 8 (2), Καφέζας 1, Αγραβάνης 6 (1), Λόουερι 10 (2), Κασελάκης 7 (1), Κατσίβελης 13 (3), Μπόγρης 12, Ελις 8, Μαντζούκας 11 (2).

Πηγή Ελευθερία

Πρεμιέρα με νίκη για τον Απόλλωνα Λάρισας επι της Κέρκυρας με 2-1

Νικηφόρο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της Super League 2 έκανε χθες στη Φιλιππούπολη ο Απόλλων Λάρισας, ο οποίος επικράτησε της Κέρκυρας με σκορ 2-1.
Οι «κυανόλευκοι», που ήταν ανώτεροι του αντιπάλου τους, πέτυχαν δύο γκολ στις αρχές των δύο ημιχρόνων, με τον Γκουστάβο Σάντος στο 7' και τον Ναζίμ στο 47'.
Θα μπορούσαν να είχαν «καθαρίσει» το ματς σημειώνοντας και τρίτο τέρμα στις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν και στο τελευταίο δεκάλεπτο μια χαλαρότητα ευτυχώς δεν στοίχισε.
Και αυτό γιατί στο 85' ο Ενγκάν, μείωσε σε 2-1 και στα τελευταία λεπτά η αγωνία χτύπησε... κόκκινο.
Ο Απόλλωνας ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και στο 7’ έγινε το 1-0.
Από έξοχη πάσα του Μπαστακού, ο Τασιούλης, που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ της Κέρκυρας και προτίμησε να δώσει έτοιμο γκολ αριστερά του στον Γκουστάβο Σάντος, που σε κενή εστία με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά αργότερα, στο 10', ο Καρίκι τροφοδότησε τον Χατζή και στο σουτ που επιχείρησε εκείνος η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.
Η Κέρκυρα έκανε αισθητή την παρουσία της στο 23'. Ο Ενγκάν έκανε την προσπάθεια από δεξιά και παράλληλη σέντρα, όμως ο Καρατάσιος πρόλαβε τον Γεωργακόπουλο και έδιωξε σε κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο.
Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου στο 42', από φάουλ του Νούσιου, ο Χατζής, που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας στο δεύτερο δοκάρι, δεν κατάφερε να την προωθήσει στα δίχτυα.
Στην επανάληψη οι παίκτες του Άριαν Μπελά μπήκαν με πολλή διάθεση στον αγωνιστικό χώρο και πολύ γρήγορα έγινε το 2-0, στο 47'. Ωραία προσπάθεια του Γκουστάβο Σάντος από αριστερά, που γύρισε την μπάλα, ο νεοεισελθών Ναζίμ έκανε το κοντρόλ που έφτασε μέχρι το ύψος του πέναλτι και πλάσαρε στέλνοντας για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα.
Ακολούθως στο 52', ο Ναζίμ βρήκε τον Νούσιο, αυτός έκανε την κάθετη πάσα στον Γκουστάβο Σάντος, που βγήκε σε ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ, όμως ο Κολιοφούκας με τα πόδια απέτρεψε το 3-0.
Στο 56’ με κάθετη πάσα ο Ναζίμ τροφοδότησε τον Μπαστακό, που προσπάθησε να περάσει τον τερματοφύλακα, όμως εκείνος απέκρουσε την μπάλα με την άκρη των δακτύλων του σε κόρνερ.

Ο Απόλλωνας έχασε μια ακόμα ευκαιρία στο 70’. Από αριστερά ο Καμπέρης έκανε τη σέντρα, έγινε λάθος στο κέντρο της άμυνας, ο Τασιούλης βρέθηκε ανενόχλητος στη μικρή περιοχή, όμως στο πλασέ που επιχείρησε ο Βουτσελάς απέκρουσε την μπάλα.
Και αφού δεν έγινε το 3-0, στο 71' σε ένα αδύναμο σουτ του Ενγκάν ο Γκέκας μπλόκαρε την μπάλα και στο 73', σε σουτ του Βασιλούδη, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
Δύο λεπτά αργότερα, στο 75', από όμορφο συνδυασμό των Ναζίμ και Γκουστάβο Σάντος, ο Τασιούλης στο σουτ που έκανε έστειλε την μπάλα άουτ.
Η Κέρκυρα μείωσε στο 85' σε 2-1. Ο Παυλής με μακρινή πάσα βρήκε τον Ενγκάν, και αυτός με διαγώνιο συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Γκέκα.
Στα υπόλοιπα πέντε λεπτά της κανονικής διάρκειας και στα τέσσερα των καθυστερήσεων που έδειξε ο 4ος διαιτητής κ. Μαχαίρας (Αθηνών), δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση και έτσι ο Απόλλωνας, όπως και πέρυσι που κέρδισε στην πρεμιέρα την Κέρκυρα 1-0, έτσι και φέτος με τον ίδιο αντίπαλο είχε ένα νικηφόρο ξεκίνημα.

Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του κ. Λάμπρου (Εύβοιας), ενώ σωστές υποδείξεις έκαναν και οι συνεργάτες του κ. Δέτση (Αθηνών), Πριόνας (Εύβοιας).
Κίτρινες κάρτες αντίκρισαν οι: 3’ Γκουστάβο, 20' Καρίκι, 73' Ναζίμ, 86’ Κουρτεσιώτης / 18’ Γεωργακόπουλος, 33’ Ενγκάν, 41’ Πιαστόπουλος.

Επίσης κίτρινη κάρτα δέχτηκε στον πάγκο για διαμαρτυρία στο 33' ο συνεργάτης του Άριαν Μπελά, Κώστας Κολομητρούσης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Αριαν Μπελά): Γκέκας, Τασιούλης (78’ Μπρέμπος), Χατζής, Κουρτεσιώτης, Σκούπρας, Σουλιώτης, Καρατάσιος, Καρίκι (46’ Ναζίμ), Γκουστάβο Σάντος, Νούσιος (65’ Καμπέρης), Μπαστακός.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κολιοφούκας (62’ λ.τ. Βουτσελάς), Γενιτσαρίδης, Πεντράο (46’ Ζερβόπουλος), Παναγιωτίδης, Αγιώτης, Κρητικός, Βασιλούδης, Πιαστόπουλος (52’ Παυλής), Γεωργακόπουλος, Μίσκ

Κάκωση στον αυχένα ο Σετσέροβιτς

Η ΑΕΛ πήρε μεγάλη νίκη χθες κόντρα στον Άρη (2-3), ωστόσο, κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, όσοι βρίσκονταν στο γήπεδο "πάγωσαν" εξαιτίας του τραυματισμού του Άντναν Σετσέροβιτς.
Πιο συγκεκριμένα, ο μέσος των "βυσσινί" έπεσε άτσαλα στον αγωνιστικό χώρο, ύστερα από μία διεκδίκηση της μπάλας, και έχασε για μερικά δευτερόλεπτα τις αισθήσεις του.
Όμως, χάρη στην άμεση παρέμβαση του ιατρικού επιτελείου ανέκτησε τις αισθήσεις του και συνέχισε για λίγα λεπτά το παιχνίδι, προτού γίνει αναγκαστική αλλαγή, καθώς ήταν ζαλισμένος από το τράνταγμα.
Να τονιστεί πως το θετικό για τον Βόσνιο μέσο είναι πως απέφυγε τα χειρότερα και πιο συγκεκριμένα τη διάσειση, αφού οι εξετάσεις που υποβλήθηκε έδειξαν πως έχει υποστεί μία κάκωση στον αυχένα.
Ο Σετσέροβιτς είχε αρχικά τάσεις λιποθυμίας, οι οποίες, ωστόσο, ήταν από τα τράνταγμα λόγω της άτσαλης πτώσης, καθώς όσο περνούσε η ώρα ένιωθε καλύτερα και δεν χρειάστηκε να διακομισθεί σε νοσοκομείο.