Τρίτη 26 Μαρτίου 2024

ΑΕΛ: Με την πλάτη στον τοίχο από την αρχή... μένουν οι τελευταίες πινελιές(!) για το φινάλε.

Καθόλου ιδανικά δεν ξεκίνησαν τα play off για την ΑΕΛ που από την 1η αγωνιστική έχασε βαθμούς στην έδρα της Νίκης Βόλου, στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Οι "βυσσινί" πατούσαν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με γκολ του Πεντρόσο στο 18' με κεφαλιά από κοντινή απόσταση.

Την άμεση ισοφάριση κυνήγησε και βρήκε η Νίκη Βόλου με γκολ του Γαβριηλίδη δέκα λεπτά αργότερα επίσης με κεφαλιά και έπειτα από λανθασμένη εκτίμηση του Στέφανου Σουλούκου.

Λιγοστές οι επιλογές του Παύλου Δερμιτζάκη που δεν είχε στην διάθεσή του κυρίως τους Φατάι και Στίνα λόγω της ανάκλησης των δελτίων (ο δεύτερος αγωνίζεται και στην Εθνική Μολδαβίας) με αποτέλεσμα όταν χρειάστηκε στο παιχνίδι η φρεσκάδα στην ταχύτητα, στην δημιουργία και στην τελική προσπάθεια, ο κόουτς των "βυσσινί" αντ'αυτού πέρασε στον αγώνα Παπαγεωργίου Θανάση και Παπαδόπουλο φρεσκάροντας τα δυο άκρα της άμυνας.

Δοκάρι είχε η ΑΕΛ με τον Μάρκο Νίνο λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς.

Οι φάσεις στο Νίκη Βόλου-ΑΕΛ

Κίτρινη κάρτα ο Πεντρόσο της ΑΕΛ στο 11ο λεπτό.

Σουτ του Πολίτη για τη Νίκη Βόλου πάνω από τα δοκάρια στο 12ο λεπτό.

Σέντρα σουτ από δεξιά του Μαυρία μπλοκάρει εύκολα ο Γκαραβέλης στο 13ο λεπτό.

Σουτ εκτός περιοχής του Κώστα Παπαγεωργίου για την ΑΕΛ έπεσε στη δεξιά γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ ο Γκαραβέλης 16ο λεπτό.

ΓΚΟΛ με κοντινή κεφαλιά του Πεντρόσο για την ΑΕΛ, μετά από σέντρα από τα δεξιά του Μαυριά και κεφαλιά-πάσα του Πλέγα στο 17ο λεπτό.

ΓΚΟΛ για τη Νίκη Βόλου με κεφαλιά Γαβριηλίδη μετά από σέντρα του Αναστασίου από τα αριστερά και λάθος αντίδραση του Σουλούκου στο 28ο λεπτό.

Δείτε το σχετικό βίντεο με τα γκολ της αναμέτρησης.

Σουτ του Κοσσονού για την ΑΕΛ άστοχα ψηλά άουτ στο 34ο λεπτό.

Σουτ του Κώστα Παπαγεωργίου για την ΑΕΛ κοντράρει στο Στίκα και φεύγει κόρνερ στο 36ο λεπτό.

Μετά από σέντρα από δεξιά του Μαυριά για την ΑΕΛ, κεφαλιά του Κώστα Παπαγεωργίου μόλις άουτ στο 38ο λεπτό.

Σουτ του Αντράντα για την ΑΕΛ άουτ στο 41ο λεπτό.

Σουτ του Πολίτη για Νίκη Βόλου κοντράρει στον Ηλιάδη και φεύγει κόρνερ στο 42ο λεπτό.

Μετά από σέντρα από αριστερά του Αναστασίου για τη Νίκη Βόλου, κεφαλιά του Κάσσου μπλοκάρει ο Σουλούκος στο 46ο λεπτό.

Σέντρα από αριστερά για την ΑΕΛ με το Κοσσονού, ο Ανδρέου της Νίκης Βόλου απομακρύνει προσωρινά και στην κίνηση κεφαλιά του Πεντρόσο για την ΑΕΛ φεύγει άουτ στο 48ο λεπτό.

Σουτ του Μαυριά για την ΑΕΛ ψηλά άουτ στο 49ο λεπτό.

Κίτρινη κάρτα ο Στίκας της Νίκης Βόλου στο 64ο λεπτό.

Μετά από εκτέλεση φάουλ με σέντρα του Κώστα Παπαγεωργίου για την ΑΕΛ, ο Κυριακίδης της Νίκης Βόλου προσπάθησε να διώξει, η μπάλα στρώθηκε στον Πεντρόσο της

ΑΕΛ, που από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα άουτ στο 65ο λεπτό.

Σουτ του Νίνο για την ΑΕΛ στο αριστερό κάθετο δοκάρι στο 67ο λεπτό.

Σουτ του Νίνο για την ΑΕΛ άουτ στο 69ο λεπτό.

Μετά από σέντρα δεξιά του Πέττα για τη Νίκη Βόλου, κεφαλιά του Κάσσου μπλοκάρει ο Σουλούκος στο 74ο λεπτό.

Σουτ του Παναγιωτίδη για Νίκη Βόλου άουτ στο 77ο λεπτό.

Σουτ του Αναστασίου για Νίκη Βόλου άουτ στο 78ο λεπτό.

Εκτέλεση φάουλ για ΑΕΛ με τον Κώστα Παπαγεωργίου απέκρουσε εντυπωσιακά στο αριστερό του παραθυράκι του ο Γκαραβέλης σε κόρνερ στο 86ο λεπτό.

Μετά από κόρνερ του Κώστα Παπαγεωργίου για την ΑΕΛ, κεφαλιά Γιανναράκη μπλοκάρει εύκολα ο Γκαραβέλης στο 88ο λεπτό.

Εκτέλεση φάουλ του Μιράντα για Νίκη Βόλου κοντράρει και φεύγει κόρνερ στο 91ο λεπτό.

Τελικό σκορ (ένα σκορ σαν ήττα για την ομάδα της ΑΕΛ), Νίκη Βόλου – ΑΕΛ  1-1

Το 1-1 που διαμορφώθηκε περίπου από το πρώτο ημίωρο, ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, με την ΑΕΛ να χάνει σημαντικό έδαφος στην μάχη της ανόδου καθώς ο Λεβαδειακός επικράτησε με 1-3 του Μακεδονικού …κάνοντας ”περίπατο” ως αναμενόταν στην Ευκαρπία, σου “κόβει” τα …”φτερά” (όσο να ναι) για την συνέχεια και ξέφυγε στο +5.

Έτσι έπιασε …τόπο η αφαίρεση των δελτίων και η εκδίκαση τους, μετά την 1η αγωνιστική από τους …γνωστούς κύκλους της ΕΠΟ..

Η διαφορά από τον πρώτο Λεβαδειακό αυξήθηκε σε 5 βαθμούς και πλέον πρέπει να μη χάσει ξανά έδαφος στα επόμενα παιχνίδια ξεκινώντας από το προσεχές Σαββατοκύριακο με την ΑΕΚ Β’ στην Αττική.

Πρέπει να κάνει 7 επτά νίκες για να έχει κάποιες ελπίδες (με τις παρούσες συνθήκες), όπως είπε και ο προπονητής της ΑΕΛ Παύλος Δερμιτζάκης.

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος):
 Γκαραβέλης, Τοπαλίδης (75′ Μιράντα), Στίκας, Ανδρέου, Αναστασίου, Γαβριηλίδης, Κυριακίδης, Λίταινας (70′ Πέττας), Παναγιωτίδης (86′ Μακατσάρια), Πολίτης, Τζιώρας (46′ Κάσσος).

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης):
 Σουλούκος, Καλουτσικίδης (79′ Θ. Παπαγεωργίου), Μαϊδανός (79′ Παπαδόπουλος), Ηλιάδης, Γιανναράκης, Πλέγας, Αντράντα (87′ Θωμαΐδης), Κ. Παπαγεωργίου, Μαυριάς, Κοσσονού (65′ Νίνο), Πεντρόσο.

Δείτε τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης Νίκη Βόλου-ΑΕΛ 1-1 που έγινε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των Play Off του 1ου ομίλου της Superleague 2.

Συγγνώμη ζήτησε ο Σουλούκος από τους συμπαίκτες του.

Για το γκολ που δέχθηκε στον Βόλο ο Στέφανος Σουλούκος χθες στα αποδυτήρια ζήτησε συγγνώμη από τους συμπαίκτες του που του είπαν ότι όλα μπορούν να συμβούν.
Στο μεταξύ ομιλία έκανε και ο τεχνικός της ομάδας Παύλος Δερμιτζάκης που είπε ότι η ομάδα θα πρέπει να εξαντλήσει όλες τις πιθανότητες που έχει για την άνοδο, ενώ τόνισε ότι η ομάδα πρέπει να δίνει μάχη και εκτός… αγωνιστικού χώρου.
Κάτι ανάλογο είπε και στις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα: «Χάσαμε μία μοναδική ευκαιρία να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι και να είμαστε κοντά στον συνδιεκδικητή που είναι η ομάδα του Λεβαδειακού, που από τη λίγη πείρα την οποία έχω, ήξερα ότι δύσκολα ή εύκολα θα περάσει από τον Μακεδονικό.

Κοιτάμε μπροστά, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, έτσι κι αλλιώς κάτι διαφορετικό.

Γνωρίζουμε ότι είμαστε μία ομάδα, η οποία από την αρχή βάσει κλήρωσης και βάσει παιχνιδιών, για να βγει θα χρειαζόταν επτά νίκες και μία ισοπαλία.

Στο πρώτο παιχνίδι κάναμε την ισοπαλία, άρα στα επόμενα παιχνίδια πρέπει να διεκδικήσουμε επτά νίκες».

Δείτε το σχετικό βίντεο.

Σήμερα στο Διαιτητικό Δικαστήριο της ΕΠΟ θα εκδικασθεί η έφεση για την ανάκληση των δελτίων των χειμερινών μεταγραφών της ΠΑΕ ΑΕΛ.  Η απόφαση δεν είναι γνωστό πότε θα εκδοθεί, αλλά στην ΑΕΛ θέλουν εντός της ημέρας ώστε να μπορούν να παίξουν οι νεοαποκτηθέντες στο παιχνίδι της Κυριακής με την ΑΕΚ Β.

Χθες η ομάδα προπονήθηκε, με όσους έπαιξαν να κάνουν αποθεραπεία και αυτούς που δεν αγωνίστηκαν κανονική προπόνηση. Κύκλοι από την ΕΠΟ, σε επικοινωνία μας σχετικά με το αποτέλεσμα, μας είπαν ότι υπάρχουν πολλές υποθέσεις και ενδεχομένως να αργήσει να εκδοθεί απόφαση…

Mpetshow.blogspot.gr

Super League K17: ΑΕΛΆρης 3-1

Σε ένα σημαντικό ματς με δύσκολο αντίπαλο η ΑΕΛ Κ17 έκανε ξανά μια γεμάτη και ικανοποιητική εμφάνιση για να πάρει τελικά τη νίκη εντός έδρας με 3-1 κόντρα στον Άρη Θεσσαλονίκης για την 3η φάση της Super League K17 ανεβαίνοντας στη 2η θέση της βαθμολογίας. Απώλεια της τελευταίας στιγμής ήταν ο Αβραμούλης που ανέβασε πυρετό και δεν αγωνίστηκε.

Στο πρώτο μέρος οι βυσσινί μπήκαν δυνατά και είχαν τις πρωτοβουλίες. Το 1-0 έκανε στο 20′ ο Ρίζος οδηγώντας ωραία τη μπάλα και πλασάροντας εύστοχα. Καλή ευκαιρία έχασε ο Βαρσάμης από εξαιρετική τοποθέτηση του τερματοφύλακα που έσωσε το 2-0. Αυτό όμως το πέτυχε στο 43′ ο Γραββάνης με πλασέ στη γωνία αφού απέφυγε τον αμυντικό με ωραία προσποίηση (2-0).

Στο 2ο ημίχρονο η ΑΕΛ συνέχισε με πολύ καλό ρυθμό. Οι κιτρινόμαυροι μείωσαν το σκορ σε 2-1 στο 80′ με στημένη φάση μετά από σύγχυση στην άμυνα. Το τελικό 3-1 έκανε με κεφαλιά ο Βαρσάμης στο 85′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρίζου.

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΛ φιλοξενείται από τον ΝΠΣ Βόλο.

ΑΕΛ Κ17 (Βασιλείου – Νεμπεγλέρας): Σπανός, Αρσένης, Γκρόζος, Καλαθάς, Κουπατσάρας, Βαρσάμης, Ρίζος (86′ Τσακνάνης), Κουτζαηλίας, Δημηνίκος (75′ Μπασδέκης), Γραββάνης, Μπιώτης (60′ Όντος)

ΠΑΕ ΑΕΛ: Σεμινάριο περί Κανόνων Παιχνιδιού

H ΠΑΕ ΑΕΛ στο πλαίσιο της Αδειοδότησης 2024-2025 διοργάνωσε σήμερα Παρασκευή και ώρα 14:00, Σεμινάριο ενημέρωσης περί Κανόνων Παιχνιδιού στο οποίο συμμετείχαν οι ομάδες της ΠΑΕ ΑΕΛ (Ανδρών – Κ19 – Κ17)  στην αίθουσα τύπου του AEL FC ARENA με ομιλητή τον εκπαιδευτή της ΕΠΟ κ. Λιόλιο Γεώργιο.
Παρευρέθηκαν οι προπονητές, οι γυμναστές και οι ποδοσφαιριστές όλων των τμημάτων.

Ορίστηκε το ΑΕΚ Β' - ΑΕΛ για την 2η αγωνιστική των play off

Ορίστηκε και επίσημα πλέον η 2η αγωνιστική των play off και play out για την Super League 2.

Η διοργανώτρια αρχή όρισε το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 στις 14:00 την αναμέτρηση του Α’ ομίλου της Super League 2, ανάμεσα στην ΑΕΚ Β’ με την ΑΕΛ στο Προπονητικό Κέντρο της αθηναϊκής ομάδας, «Σεραφείδειο» στα Σπάτα.

EURO 2024 Play-off: Ελλάδα – Καζακστάν 5-0

Πανηγυρική πρόκριση στον τελικό των play-off του EURO 2024 πήρε η Εθνική Ομάδα, επικρατώντας μετά από μαγική εμφάνιση με 5-0 επί του Καζακστάν στην κατάμεστη ΟΠΑΠ Arena.

Τελευταίο «ραντεβού», την Τρίτη (26/3, 19:00) στην Τιφλίδα κόντρα στη Γεωργία και το όνειρο της συμμετοχής στα τελικά του EURO 2024 απέχει πλέον μία νίκη.

Αυτή που θα ψάξουν οι παίκτες του Γκουστάβο Πογιέτ την προσεχή Τρίτη (26/3, 21:45) στην απέναντι στη Γεωργία του Κβίτσα Κβαρατσκέλια, στον μεγάλο τελικό που δίνει ως «έπαθλο» στον νικητή τη συμμετοχή του στην τελική φάση του EURO της Γερμανίας και στον 6ο όμιλο όπου περιμένουν ήδη η Τουρκία, η Πορτογαλία και η Τσεχία. Τα γκολ των Μπακασέτα (9’ πέναλτι), Πέλκα (15’), Ιωαννίδη (37’), Κουρμπέλη (40’) και το αυτογκόλ του Ταπάλοφ 86’ «σφράγισαν» τον ελληνικό θρίαμβο, με τη «γαλανόλευκη» να στρέφει την προσοχή της στη μεγάλη «μάχη» με τους Γεωργιανούς.

Η Ελλάδα πραγματοποίησε ένα ανεπανάληπτο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας τέσσερις φορές και κυριαρχώντας κατά κράτος.
Ο Μπακασέτας στο 9’ με πέναλτι που κέρδισε ο Πέλκας, ο τελευταίος με εντυπωσιακή κεφαλιά-ψαράκι στο 15’ έπειτα από σέντρα του Μασούρα, ο Ιωαννίδης από κοντά με το «εξωτερικό» στο 37’ μετά από ωραία μπαλιά (και πάλι του Μασούρα) και ο Κουρμπέλης με κεφαλιά στο 40’ από σέντρα του Τσιμίκα, ήταν οι σκόρερς της ομάδας του Γουστάβο Πογέτ στο εκρηκτικό πρώτο 45λεπτο, που σκόρπισε ενθουσιασμό και έξαλλους πανηγυρισμούς σε 30.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Το Καζακστάν από την πλευρά του, φάνηκε μόνο στο 24’, όταν ένα μακρινό σουτ του Τσεσνόκοφ βρήκε στο κεφάλι του Χατζηδιάκου και χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Βλαχοδήμου.
Η επανάληψη ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Καζάκους να μην μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά και την Εθνική ομάδα να σκοράρει ακόμη μία φορά, όταν από κόρνερ του Τσιμίκα στο 86’, ο Ταπάλοφ έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του.
Σπουδαίες ευκαιρίες για την Εθνική, έχασαν ακόμα ο Μπακασέτας στο 73’, ο Μάνταλος στο 84’, ο Γιακουμάκης στο 88’ και ο Μασούρας στο 90’.
Πλέον, την προσεχή Τρίτη (26/3) στις 19:00 στην Τιφλίδα, η Ελλάδα θα κοντραριστεί με την Γεωργία με «τρόπαιο» την πρόκριση στην τελική φάση του EURO 2024!:
Η εκκίνηση της ελληνικής ομάδας ήταν «εκρηκτική», καθώς έπιασε το Καζακστάν απ’ το... λαιμό και του προκάλεσε ασφυξία! Μόλις στο 2’ από σέντρα του Μπάλντοκ από τα δεξιά, ο Πέλκας δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά κι ο Τσιμίκας με δυνατό σουτ έξω απ’ την περιοχή έστειλε την μπάλα πάνω απ’ τα δοκάρια.

Στο 7’ ο Πέλκας βρέθηκε μετά από κόντρες σε θέση βολής, με τον Σάτσκι να αποκρούει. Ο επιθετικός της Μπασακσεχίρ επέμεινε κυνηγώντας τη φάση κι ο Καΐροφ τον ανέτρεψε καθαρά εντός της περιοχής. Ο Μάκελι έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα κι ο Μπακασέτας στο 9ο λεπτό δεν λάθεψε, στέλνοντας την μπάλα με δύναμη στο βάθος της εστίας των Καζάκων για το 1-0 της Ελλάδας.

Η «γαλανόλευκη» δεν... φρέναρε μετά το γκολ, κυνήγησε κι άλλο ένα τέρμα και στο 15’ «χτύπησε» ξανά. Από πολύ ωραία ανάπτυξη από τους Μπακασέτα, Μάνταλο και σέντρα του Μασούρα από τα δεξιά, ο Πέλκας με κεφαλιά-ψαράκι σαν... σέντερ φορ μέσα απ’ τη μικρή περιοχή έκανε το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο 24’, όταν ο Τσιμίκας έκανε λάθος έξω απ’ την περιοχή, με τον Τσεσνόκοφ να του κλέβει την μπάλα και να σουτάρει δυνατά προς την εστία. Η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Χατζηδιάκου και χτύπησε στη ρίζα του δεξιού δοκαριού του Βλαχοδήμου, φεύγοντας στη συνέχεια κόρνερ.

Η ελληνική «μηχανή» έμοιαζε... ασταμάτητη και συνέχισε με το... γκάζι στο πόδι. Στο 37’ ο Κουρμπέλης βρήκε εξαιρετικά τον Μασούρα από τα δεξιά, εκείνος περίμενε την κίνηση του Ιωαννίδη και την κατάλληλη στιγμή του γύρισε την μπάλα με το εξωτερικό, με τον φορ του Παναθηναϊκού να σημειώνει... σβηστά το 3-0.

Η Ελλάδα συνέχισε να κάνει ότι... ήθελε μέσα στο γήπεδο. Στο 40’ από κόρνερ του Μάνταλου και χαμηλή πάσα του Μπακασέτα προς Τσιμίκα, ο μπακ τη Λίβερπουλ «σέρβιρε» προς τη μικρή περιοχή, όπου ο Κουρμπέλης σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους κάνοντας με κεφαλιά το 4-0 σε ένα ονειρικό ημίχρονο για την ελληνική ομάδα.

Οι παίκτες της Εθνικής συνέχισαν επιθετικά και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51’ είχαν διπλή ευκαιρία με τα σουτ του Μάνταλου και του Μπακασέτα που βρήκαν «απάντηση» απ’ τον Σάτσκι. Στο 72’ ο Μπακασέτας βρέθηκε ξανά σε θέση βολής, όμως το τελείωμά του κόντραρε και πέρασε κόρνερ, ενώ στο 85’ ο Μάνταλος δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Σάτσκι.

Η ελληνική ομάδα έφτασε εντέλει και σε πέμπτο γκολ στο 86’ όταν από καλοχτυπημένο κόρνερ του Τσιμίκα, ο Ταπάλοφ στην προσπάθειά του να αποκρούσει έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας της ομάδας του για το 5-0 της Εθνικής, ενώ στο 90΄ ο Μασούρας έφτασε πολύ κοντά και σε 6ο γκολ για την Ελλάδα, αλλά το πλασέ του κόντραρε κι έφυγε κόρνερ, στην τελευταία καλή ευκαιρία του αγώνα.

Διαιτητής: Ντάνι Μάκελι (Ολλανδία)
Κίτρινες: 30’ Χατζηδιάκος - 17’ Βορογκόφσκι, 55’ Σαντιμπέκοφ, 67’ Οραζοφ, 69’ Γερλάνοφ

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογιέτ):
 Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ (67’ Ρότα), Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος (46’ Ρέτσος), Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος, Μπακασέτας (74’ Μπουχαλάκης), Μασούρας, Πέλκας (64’ Κωνσταντέλιας), Ιωαννίδης (64’ Γιακουμάκης).
ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ (Μάγκομεντ Άντιεφ): Σάτσκι, Καΐροφ (46’ Ταπάλοφ), Μπίστροφ, Μαρότσκιν, Γερλάνοφ, Βορογκόφσκι, Τσεσνόκοφ (68’ Ζούεφ), Μπεϊσεμπέκοφ (46’ Σαντιμπέκοφ), Ζαϊντουντίνοφ, Αστάνοφ (46’ Οράζοφ), Σαμορόντοφ (77’ Αϊμπέτοφ).

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

«Η Ελλάδα ισοπέδωσε το Καζακστάν 5-0 και τώρα τελικός με την Γεωργία!

Πογιέτ: "Δεν έχουμε δικαιολογίες, για να κερδίσεις τελικούς πρέπει να είσαι εκεί"

Η Εθνική ομάδα συνέτριψε με 5-0 το Καζακστάν και πλέον απέναντι στη Γεωργία την ερχόμενη Τρίτη (19:00) θα διεκδικήσει το εισιτήριο για τα τελικά του Euro 2024. Ο Γκουστάβο Πογιέτ στις δηλώσεις στη NOVA αναφέρθηκε στον προσεχή τελικό, τονίζοντας πως δεν υπάρχουν δικαιολογίες.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Πογέτ:

Για το πρώτο ημίχρονο: "Προσπαθήσαμε  να ξεκινήσουμε δυνατά το ματς. Είχαμε παρόμοια το ματς, θυμάμαι το ματς με τη Λιθουανία που είχαμε τελικές, αλλά δεν σκοράραμε. Κάνει διαφορά το πρώτο γκολ. Σκοράραμε νωρίς με το πέναλτι. Ήταν δύσκολο για τους παίκτες στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς σκέφτονται την Τρίτη. Δεν μπορώ να ζητήσω πειρσσότερο.

Για το τι θα κρατήσει περισσότερο ενόψει της Τρίτης: "Νομίζω το σχήμα και την κατανόηση του σχήματος του αντιπάλου, η Γεωργία παίζει παρόμοιο σύστημα με τριάδα στην άμυνα, όπως το Καζακστάν. Θα έχουν έναν σπέσιαλ παίκτη που θα είναι διαθέσιμος. Θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι, αλλά και γι' αυτούς".

Για το πώς περιμένει το παιχνίδι: "Ένταση, δυσκολία, πρέπει να είμαστε πολλοί καλοί. Δεν έχουμε δικαιολογίες, ούτε τραυματισμούς, όλοι είναι χαρούμενοι. Πρέπει να μετριάσουμε τον ενθουσιασμό. Είναι ένας τελικός. Για να κερδίσεις τελικούς πρέπει να είσαι εκεί και εμείς είμαστε εκεί".

Το σχόλιο του προπονητή του Καζακστάν για το ματς με την Εθνική μας ομάδα

Ο προπονητής του Καζακστάν, Μαγκόμεντ Άντιεφ μίλησε για το παιχνίδι κόντρα στην Εθνική Ελλάδας και παραδέχθηκε την ανωτερότητα των διεθνών μας.

Ανάμεσα στα άλλα ο Ρώσος τεχνικός του Καζακστάν υπογράμμισε αρχικά πώς

«Δεν ήμασταν έτοιμοι για ένα τέτοιο ξεκίνημα από τον αντίπαλο αν και το είχαμε συζητήσει. Είχαμε πει ότι θα δεχόμασταν πίεση.

Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε και στο 15' η Ελλάδα ήταν μπροστά με 2-0. Μετά δεν μπορέσαμε να επιστρέψουμε στο παιχνίδι. Ο αντίπαλος ήταν πιο αποτελεσματικός. Τα παιδιά το ήθελαν. Όμως η πίεση δεν λειτούργησε καλά πάνω μας».

Σχετικά με την επιλογή της ενδεκάδας σχολίασε ότι: «Θέλαμε ένα διαφορετικό σχήμα για το κάθετο ποδόσφαιρο της Ελλάδας. Η λογική ήταν να μπορέσουμε να βρούμε χώρους. Δεν μπορέσαμε όμως να ξεπεράσουμε τη φάση του πέναλτι που δεχθήκαμε για το 1-0».

Επίσκεψη στον Γεν. Περιφ. Αστυνομικό Δ/ντή Θεσσαλίας κ. Καρανάσιο και στον Αστυνομικό Δ/ντή Λάρισας κ.Χαρακόπουλο

Άλλη μια επίσκεψη πραγματοποιήθηκε χθες, στο πλαίσιο των επισκέψεων που έχει δρομολογήσει η ΠΑΕ ΑΕΛ, προκειμένου να ενημερωθούν όλες οι αρχές του τόπου τόσο για τις τελευταίες εξελίξεις στην ομάδα όσο και για τα δρώμενα στο οργανωτικό κομμάτι της.

Ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΑΕΛ κ. Αχιλλέας Νταβέλης μαζί με το μέλος της διοίκησης κα Δήμητρα Βασιλάκου και με τον υπεύθυνο ασφαλείας κ. Γεώργιο Τσιόγκα επισκέφθηκαν τον Γενικό Περιφερειακό Αστυνομικό Δ/ντή Θεσσαλίας κ. Θωμά Καρανάσιο και τον Αστυνομικό Δ/ντή Λάρισας κ. Αγάπιο Χαρακόπουλο.

Ο κ. Νταβέλης ενημέρωσε για τις ενέργειες που προχώρησε η ΠΑΕ προκειμένου να διεξαχθούν δίκαια οι αγώνες play offs χωρίς τη συμμετοχή των ομάδων Β΄ καθώς και την προσπάθεια της διοίκησης να συσπειρώσει ακόμη πιο πολύ τον φίλαθλο κόσμο γύρω από την ομάδα τόσο με την έκδοση των mini εισιτηρίων διαρκείας όσο και με το μεγάλο στοίχημα, τη δημιουργία “Premium Members Club” ενόψει των 60 χρόνων ζωής της AEΛ.

Τόσο ο κ. Καρανάσιος όσο και ο κ. Χαρακόπουλος ευχήθηκαν να πετύχει η ομάδα τους στόχους της σε όλα τα επίπεδα και να επανέλθει στην Super League όπως επιτάσσει η ιστορία της και η δυναμική της στην πόλη της Λάρισας και όχι μόνο.

Ο κ. Νταβέλης παρέδωσε χειροποίητο έμβλημα της ΑΕΛ.

ΑΕΛ: Στο πλευρό της ο ΠΣΑΠΠ για τα δελτία, θα επιδιώξει αναβολή της πρεμιέρας!

Μετά τις νομικές ενέργειες της ΑΕΛ, με την έφεση κατά της απόφασης της Ε.Ι.Π., για τα δελτία των χειμερινών αποκτημάτων, η υπόθεση θα εκδικαστεί την Τρίτη (26/3, 17.00) στο Διαιτητικό Δικαστήριο της ΕΠΟ.

Η έφεση της ΑΕΛ στο Διαιτητικό Δικαστήριο, κατά της απόφασης της Ε.Ι.Π. θα εκδικαστεί έχοντας ως δεδομένη την πρόσθετη παρέμβαση του ΠΣΑΠΠ υπέρ των ποδοσφαιριστών Φατάι, Στίνα, Κόσιτς, Τσουμάνη και Μορέιρα των οποίων τα δελτία ανακλήθηκαν, γιατί η ΠΑΕ πλήρωσε εκπρόθεσμα οφειλή 12.000 ευρώ στην ΕΠΟ.

“Ευθύνη για την εκπρόθεσμη πληρωμή, βέβαια, έχει ο Αχιλλέας Νταβέλης, ενώ και η ΕΠΟ κακώς έκανε δεκτή την εκχώρηση από χορηγία εταιρείας του μεγαλομετόχου, αφού έχει πάρει αντίθετη απόφαση”, όπως καταγράφει το ρεπορτάζ του flnews!

Αναλυτικά το πινάκιο της Τρίτης (26/03, 17.00):

«1. Έφεση της ΠΑΕ ΑΕΛ κατά της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ και της με αριθμό 374/2024 απόφασης ΕΙΠ/ΕΠΟ

2. Έφεση των ποδοσφαιριστών Μ. ΤΣΟΥΜΑΝΗ, K. FATAI, V. STINA, S. COCIC, L. MOREIRA κατά της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ και της με αριθμό 374/2024 απόφασης ΕΙΠ/ΕΠΟ

3. Πρόσθετη παρέμβαση ΠΣΑΠΠ υπέρ ποδοσφαιριστών Μ. ΤΣΟΥΜΑΝΗ, K. FATAI, V. STINA, S. COCIC, L. MOREIRA κατά της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ και της με αριθμό 374/2024 απόφασης ΕΙΠ/ΕΠΟ».

Στο μεταξύ, καταθέτοντας σήμερα και την προσφυγή για της Ομάδες Β’, η ΠΑΕ ΑΕΛ φαίνεται πως θα επιδιώξει την αναβολή της πρεμιέρας της στο Βόλο με τη Νίκη, η οποία έχει ορισθεί για την Κυριακή (24/03) στις 15:00!

Μεγάλο ενδιαφέρον για τον «3ο Μυρμιδόνων Άθλο»

ΘΑ ΔΙΕΞΑΧΘΕΙ ΣΤΑ ΦΑΡΣAΛΑ ΣΤΙΣ 31 ΜΑΡΤΙΟΥ - ΜΕΧΡΙ 25/3 ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Ο Δήμος Φαρσάλων και η Περιφέρεια Θεσσαλίας (Π.Ε. Λάρισας), σε συνεργασία με την Ελληνική Ομοσπονδία Συλλόγων Λαϊκού Μαζικού Αθλητισμού-Υπεραποστάσεων (ΕΟΣΛΜΑ-Υ), διοργανώνουν και προκηρύσσουν αγώνα δρόμου 21 χλμ. με +1.000 μ. θετικής και αρνητικής υψομετρικής.

Ο «3ος Μυρμιδόνων Άθλος» θα διεξαχθεί την Κυριακή 31 Μαρτίου 2024, με εκκίνηση στις 09:00 το πρωί, από τα Φάρσαλα.
ΔΙΑΔΡΟΜΗ
Η διαδρομή του αγώνα ακολουθεί σηματοδοτημένο μονοπάτι. Η απόσταση είναι 21 χλμ. με +1.000 μ. θετικής και αρνητικής υψομετρικής, καθώς ξεκινάει και τερματίζει στο ίδιο σημείο.
Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι/-ες να δηλώσουν συμμετοχή μέχρι τη Δευτέρα 25 Μαρτίου 2024 στον ακόλουθο σύνδεσμο:    https://results.chronolog.gr/registrationc1.aspx?h=5c1b5088126cbf02b758223cf457412f&l=GR. Η λήξη εγγραφών είναι τη Δευτέρα 25 Μαρτίου 2024 ή μέχρι τη συμπλήρωση του ορίου συμμετοχών.

Συνάντηση ΕΠΟ, FIFA, UEFA με τον Γιάννη Βρούτση, αυτό θα είναι το θέμα συζήτησης

Από προχθές  βρίσκονται στη χώρα μας εκπρόσωποι των διεθνών συνομοσπονδιών, με σκοπό να συναντήσουν από κοντά τον Αναπληρωτή Υπουργό Αθλητισμού, συζητώντας θέματα που αφορούν το αυτοδιοίκητο του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Συνάντηση με τον πρόεδρο της ΕΠΟ στα γραφεία της ομοσπονδίας είχαν την Πέμπτης 21/3 εκπρόσωποι των FIFA και UEFA, που βρίσκονται στην Αθήνα με αφορμή τον αγώνα της Εθνικής Ομάδας με το Καζακστάν.

Την Παρασκευή 22/3, στις 10:00, θα έχουν συνάντηση με τον  αναπληρωτή Υπουργό Αθλητισμού, Γιάννης Βρούτση, η οποία χαρακτηρίζεται ως “συνάντηση γνωριμίας”, από την πλευρά του (του Βρούτση).

Τα θέματα που χωρίζουν αυτήν την περίοδο την ΕΠΟ και την κυβέρνηση είναι ο νέος αθλητικός νόμος και συγκεκριμένα οι ποινές που επιβάλλει η κρατική ΔΕΑΒ στις ΠΑΕ και το θέμα των προπονητών, που δεν αναγνωρίζει η ΓΓΑ.

Για το θέμα των ποινών της ΔΕΑΒ η ΕΠΟ είχε ζητήσει την παρέμβαση της UEFA μετά την επιβολή ποινής στον ΠΑΟΚ για τον αγώνα με τον Ολυμπιακό και η UEFA είχε ζητήσει συνάντηση με τον Βρούτση.

Ωστόσο υπάρχουν και άλλα θέματα που θα μπορούσαν να συζητηθούν όπως για παράδειγμα η επαγγελματική διαιτησία.

Οφρυδόπουλος: «Μονόδρομος η άνοδος για τον Λεβαδειακό»

Ο χρόνος μετράει αντίστροφα για τη σέντρα των playoffs της Super League 2 που θα κρίνει την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία και ο Λεβαδειακός είναι ένας από τους διεκδικητές του τίτλου στον Α’ Όμιλο.

Ο 50χρονος τεχνικός του Λεβαδειακού, Σωκράτης Οφρυδόπουλος, με εμπειρία τόσο στην ΑΕΚ όσο και στην ΑΕΚ Β’, μίλησε στο monobala.

Δείτε αποσπάσματα των δηλώσεων του..

Το ξεκίνημα των playoffs ναι μεν βρίσκει τον Λεβαδειακό στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά με μειωμένη διαφορά από την ΑΕΛ του Παύλου Δερμιτζάκη, δίνοντας άλλο «χρώμα» στη μάχη της ανόδου.

Μία διαφορά που μπορεί να είχε φθάσει στην πορεία ακόμη και στους 12 βαθμούς, αλλά πλέον βρίσκεται στους 3 (με τη διαίρεση της συγκομιδής στην κανονική περίοδο στο μισό). Όμως, πόσο πιο δύσκολο μπορεί να κάνει αυτό το έργο των Βοιωτών;

«Είμαστε πολύ καλά το τελευταίο διάστημα με αυτοπεποίθηση και έτοιμοι για τα playoffs χωρίς σημαντικά προβλήματα και με όλους τους παίκτες μας υγιείς.

Αυτό μας κάνει να είμαστε πολύ ικανοποιημένοι και αισιόδοξοι. Για να μη δημιουργούνται εντυπώσεις στον κόσμο, ούτε αρνητικές, αλλά ούτε και θετικές, να πούμε ότι οι 12 βαθμοί που υπήρξαν ήταν μια πρόσκαιρη βαθμολογική διαφορά που διαμορφώθηκε λόγω της αναβολής του ΠΑΟΚ Β’ – ΑΕΛ και του ρεπό της ΑΕΛ. Ρεπό που είχαμε τελευταία αγωνιστική και εμείς. Ήταν 12 βαθμοί με 2 αγώνες περισσότερους δηλαδή.

Εμείς χάσαμε μια ευκαιρία να αυξήσουμε την πραγματική διαφορά στο μεταξύ μας αγώνα, σε ένα ματς σε μια καυτή και εξαιρετική ατμόσφαιρα, που ήμασταν ξεκάθαρα καλύτεροι.

Είχαμε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια και ο γκολκίπερ μας έκανε την πρώτη επέμβαση του στο 86′. Σε ένα παιχνίδι που κάποιοι μικροτραυματισμοί παικτών μας, που οδήγησαν σε αναγκαστικές αλλαγές, μας έκοψαν το ρυθμό που είχαμε έως το 70′ και ενώ είχαμε το μομέντουμ του αγώνα.

Οι 6 βαθμοί θα ήταν εξίσου μια πολύ σημαντική διαφορά. Η προκήρυξη, όμως, “τιμωρεί” επί της ουσίας μόνο τον πρώτο και έτσι οι 6 γίνονται 3. Δεν σου εξασφαλίζει κάτι. Ωστόσο ότι ξεκινάμε με +3 βαθμούς δεν παύει να είναι ένα μικρό πλεονέκτημα που ίσως φανεί και καθοριστικό».

Πώς όμως αντιμετωπίζει ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος τη μάχη των playoffs και πού πιστεύει ότι θα κριθεί τελικά η άνοδος με την κατάκτηση της πρώτης θέσης που δίνει το πολυπόθητο εισιτήριο;

« Αν κάποιος νόμιζε πως θα στεκόταν μόνο στα δύο παιχνίδια με την ΑΕΛ κάνει πολύ μεγάλο λάθος» Όπως είπε:

«Υπάρχουν τέσσερις πολύ καλές ομάδες που έχουμε να αντιμετωπίσουμε. Είναι 8 δύσκολοι αγώνες και όχι 2. Και τα 8 ματς είναι εξίσου κρίσιμα για μένα.

Αν η ερώτηση πήγαινε να σας πω ότι θα κριθεί στα μεταξύ μας παιχνίδια μόνο (του Λεβαδειακού με την ΑΕΛ) είναι κάτι που δεν πιστεύω.

Οι 6 αγώνες με ΑΕΚ Β’, Νίκη Βόλου και Μακεδονικό, που είναι τρεις πολύ καλές, δυνατές και επικίνδυνες και ταλαντούχες ομάδες και που δίκαια βρίσκονται εδώ, θα κρίνουν κατά μεγάλο ποσοστό το μίνι πρωτάθλημα.

Και το λέω, γιατί είναι ικανές να σου προκαλέσουν απώλειες.

Η νίκη μας για παράδειγμα με 1-0 στα Σπάτα με την ΑΕΚ Β ήταν ο πιο δύσκολος αγώνας έως τώρα.

Δυσκολευτήκαμε πάρα πολύ. Αν δει κάποιος τα συνολικά αποτελέσματα και των 5 ομάδων στα μεταξύ μας παιχνίδια και δει τις απώλειες, θα καταλάβει».

Σε ερώτηση για το εάν βασικός αντίπαλος του Λεβαδειακού θα είναι η ΑΕΛ, ή ο κακός του εαυτός, απάντησε:

«Βασικοί μας αντίπαλοι είναι και οι τέσσερις που θα αντιμετωπίσουμε. Οι ΑΕΚ Β’, Νίκη Βόλου, ΑΕΛ και Μακεδονικός.

Είναι τέσσερις ομάδες με διαφορετικό στιλ παιχνιδιού η καθεμία τους».

Τέλος, με αφορμή τη συζήτηση που έχει υπάρξει όσον αφορά το θέμα των δελτίων με τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ, ο τεχνικός του Λεβαδειακού δεν αρνήθηκε να τοποθετηθεί λέγοντας:

«Νομίζω ο αρμόδιος να απαντήσει θα είναι κάποιος νομικός.